„13 wszystko zdarzyć się może”.. i się zdarzyło. 13 kwietnia 2013r. odbyła się bowiem „Musicalowa Jazda bez Trzymanki”. Czyli dzień tolerancji i integracji z osobami niepełnosprawnymi ruchowo. Właśnie muzyką, tańcami i zabawami odczarowaliśmy ten dzień, wszystkie smutki stopniały jak resztki śniegu. I nastała wiosna zarówno w przyrodzie jak i w naszych duszach, sercach i ciałach. Wszystko świadczyło, iż żyć bez barier można pokonując największą barierę – samego siebie. W galerii handlowej „Starówka” zorganizowano niebywałe przedsięwzięcie.
Serce biło w rytm muzycznych szlagierów, nogi pląsały krokami tańców, a dłonie oklaskiwały przepiękne i perfekcyjne występy małych i większych artystów, a było ich wielu.
Nasza szkoła stała się głównym współorganizatorem tej akcji. Mogliśmy przybliżyć mieszkańcom Stargardu naszą codzienną misję - Integrację. Odsłoniliśmy potrzeby, zdolności i potencjał osób niepełnosprawnych oraz ich wielką pasję pokonywania barier i radzenia sobie w świecie barier.
Musicalowa jazda była naprawdę imprezą bardzo aktywizującą środowisko miasta. Od wczesnego poranka do późnego wieczoru działo się wiele. Na zaproszenie pani dyrektor Ewy Sowy odpowiedziały niemal wszystkie placówki oświatowe naszego miasta, oraz przyjaciele naszej Integracji. Szczególnie licznie włączyła się niepełnosprawna młodzież wraz z przyjaciółmi z Młodzieżowego Wolontariatu „Szansa” z opiekunem ks. Łukaszem Urbaniakiem. Niezapomnianych wrażeń dostarczyli nam uczniowie z szkolnego Klubu Wolontariusza, odgrywając pantomimę o Tolerancji. Uczniowie klas integracyjnych wyśpiewali i wytańczyli idee integracji. Całość wydarzenia oddychała rytmem musicalowych przebojów a koordynowana była przez pomysłodawczynie imprezy panie: Agnieszkę Myszkowską oraz dyrektor ZSO - Ewę Sowę, przy wielkim wsparciu licznych nauczycieli naszej Integracji.
Jak jeden mąż o wyznaczonych godzinach wstawili się także uczniowie stargardzkich przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych. Każda grupa miała swój czas, swoje „5” minut – i wszystkie wykonania były niesamowite, nagradzane burzą oklasków. Swoje umiejętności prezentowali także tancerze szkoły Astra, oprawę muzyczną i nagłośnienie wypożyczył Młodzieżowy Dom Kultury, który też przygotował rytmiczny występ bębniarzy. Swoje profesjonalne umiejętności zaprezentował chór Echo Arioso. Młodzież niepełnosprawna, wraz z Gimnazjalistami przepięknie wyśpiewała i zaprezentowała w tańcu integracyjnym przesłanie tej imprezy – Musicalowa jazda bez trzymanki. Finałem był taniec ognia wykonany przez wolontariuszy "Szansa".
Imprezę profesjonalnie prowadził nasz absolwent, Grzegorz Mania przy uroczej asystencji uczennicy III LO Anny i naszego katechety pana Stanisława Łapyra.
Wszyscy udowodnili, że bariery nigdy nie są zbyt duże, jeśli ludzie chcą okazać sobie serce.
Prócz podziwiania występów, stargardzianie mogli także wziąć udział w innych licznych atrakcjach. Pan Bogdan Żych z ZSO prezentował zabawy z robotem. Istniała możliwość dokonania pomiaru cukru i ciśnienia krwi oraz skonsultowania się ze specjalistami z Centrum Rehabilitacji i Podologii Spondylus. Były także liczne zajęcia dla maluchów. Nie zabrakło malowania twarzy, gier planszowych, orgiami i lepienia z masy solnej, balonikowych zwierzaków, które prowadzili z wielkim zaangażowaniem nasi nauczyciele. Młodzież wolontariatu plotła warkocze i małe bransoletki - symbol przyjaźni z niepełnosprawnymi (rozdano prawie 300).
Obecni byli przedstawiciele Towarzystwa do Walki z Kalectwem, Hurtowni Medycznej.
Przedsięwzięcie było wsparte szczodrością i patronatem: Urzędu Miejskiego, Starostwa Powiatowego, MDK, GH „ Starówka”, Spondylus Szczecin, StarMed i Cukierni Sowa, Senator RP wraz z małżonką.
Swą obecnością zaszczycili nas przedstawiciele samorządu lokalnego, wszystkich urzędów. Patronat medialny objęli: Glos Szczeciński, 7 Dni Stargardu, Stargardzki Portal Internetowy, TV STAR.
Niech promocja szeroko pojętej tolerancji i integracji z osobami niepełnosprawnymi, która zakwitła 13.04.2013r. owocuje przez cały rok do II Musicalowej jazdy bez trzymanki.
Materiał nadesłany przez p. Stanisława Łapyra