Podsumowanie pilotażowej edycji programu
W dniach 13-14 stycznia w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyło się podsumowanie pilotażowej edycji programu „Mistrzowie Kodowania”. Projekt ten organizowany jest przez Samsung Electronics we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ośrodkiem Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie oraz Stowarzyszenie „Rodzice w Edukacji" pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej ,Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, a także Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Podczas edycji pilotażowej projekt objął swoim zasięgiem 34 szkoły w 16 województwach. Program ma na celu upowszechnienie nauki programowania w polskich szkołach podstawowych. Pod opieką nauczycieli: p. Bogdana Życha, p. Marcina Kolanego i p. Joanny Szczecińskiej cykl 8 modułów realizowali uczniowie klas VI i jednej III. Łącznie w przedsięwzięciu wzięło udział 120 uczniów naszej szkoły.
Na Ogólnopolski Festiwal Projektów wybraliśmy reprezentację 5 najbardziej aktywnych
i zaangażowanych uczniów: Piotra Czuraka z kl. III b, Karola Jurskiego z kl. VId, Jana Procherę z kl. VI a, Patrycję Walunszek z kl. III b i Agnieszkę Wierzbicką z kl. VI b. Uczniowie zaprezentowali swoje projekty wykonane w Scratchu, pokazali, czego się nauczyli i pochwalili się przed zaproszonymi gośćmi swoimi sukcesami na specjalnie przygotowanych stoiskach. Była to również okazja do poznania się i wymiany doświadczeń z „ Mistrzami Kodowania” z innych szkół. Podczas festiwalu nasze stoisko odwiedzili m.in.: Prezes Samsung Electronics Polska –p. Hadrian Baumann , sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej – p. Tadeusz Sławecki, wiceminister, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki – p. Dariusz Bogdan, Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej –p. Grzegorz Napieralski oraz przedstawiciele mediów.
W trakcie uroczystej gali spotkała nas bardzo miła niespodzianka. Dowiedzieliśmy się, że jako jedyna szkoła w Polsce otrzymaliśmy od firmy Samsung „ Cyfrową klasę” . W skład otrzymanego zestawu wchodzi: 25 komputerów przenośnych, notebook dla nauczyciela, tablica interaktywna- kilkudziesięciocalowy monitor ,wielofunkcyjna drukarka i szafa-wózek do przechowywania laptopów.
Organizatorzy przygotowali również dla uczestników festiwalu projektów wiele atrakcji
m.in. zwiedzanie Warszawy, w tym Centrum Nauki Kopernik i Sejmu, gdzie została otwarta wystawa prezentująca dokonania szkół w programie. Dodatkowo w Sejmie spotkaliśmy się z Panem Senatorem Sławomirem Preissem, który oprowadził nas po Senacie.
Uczniowie, nauczyciele i dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi serdecznie dziękują:
(fot. "Głos Szczeciński"/Grzegorz Drążek)