PAŹDZIERNIK 2012 MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH
Po raz kolejny na całym świecie październik obchodzony był jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych . Święto jest organizowane przez: INTERNATIONAL ASSOCIATION OF SCHOOL LIBRARIANSHIP – IASL. W tym roku tematem przewodnim święta było hasło:
"Biblioteki szkolne –klucz do przeszłości, teraźniejszości i przeszłości”
Bez porządnej biblioteki w porządnej szkole porządnie uczyć się nie da. Jadwiga Andrzejewska
Kto wymyślił takie święto?
W 1971 roku powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych. Organizacja ta zajmuje się problemami bibliotek oraz bibliotekarzy szkolnych. I właśnie to Stowarzyszenie w 1999 roku zainicjowało Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych. Obchodzone jest w październiku. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.
Co właściwie oznacza wyraz "biblioteka"?
Słowo pochodzi od greckiego bibliotheke (gdzie biblion albo biblos to księga, a theke - składnica) i oznacza zbiór książek oraz innych materiałów źródłowych. Biblioteka to instytucja społeczna, która gromadzi, przechowuje i udostępnia materiały biblioteczne oraz informuje o materiałach bibliotecznych swoich i obcych.
Najwcześniejsze informacje o bibliotekach mamy już z III tysiąclecia p.n.e. (Egipt, Chiny). Jedną z najstarszych znanych z wykopalisk była Biblioteka Assurbanipala w Niniwie z VII w. p.n.e. (wtedy Mezopotamia, obecnie teren Iraku).
Ach, bibliotekarką być!
Kiedy masz jakieś wątpliwości, idź do biblioteki. Joanne Kathleen Rowling
Poza informacjami o święcie umieszczonymi w bibliotece i na korytarzu, podjęto także inne działania:
Wystawa karykatur polskich pisarzy autorstwa Eryka Lipińskiego. Karykatury zachęcały uczniów do wypożyczania książek.
„Słodki czwartek w bibliotece” . Dzięki tej akcji wzrosła liczba wypożyczeń.
Przez cały październik były przeprowadzane lekcje czytelnicze dla klas młodszych nt. Wiersze Jana Brzechwy oraz dla klas IV – VI i gimnazjum nt. Książki i katalogi- przygotowanie ucznia do samodzielnego korzystania z warsztatu bibliotecznego.
W ramach akcji „Witajcie w naszej bajce, pierwszaki!” - głośne czytanie uczniom klas pierwszych przez nauczycieli ich ulubionych bajek, wierszy i legend. Włączanie się w kampanię „Cała Polska czyta dzieciom”.
„Czy znasz tych bohaterów” – na podstawie rysunków uczniowie musieli odgadnąć bohatera najpopularniejszych bajek.
W klasach IV został ogłoszony konkurs na fraszki i hasła reklamujące bibliotekę i czytanie. Oto niektóre z nich: -„Ty zaczynasz dzień od wstania ja od czytania.” -„Książka – to morska głębina gdy zanurzysz się w nich do samego dna to znajdziesz tam przedziwny świat, drogocenne perły i skarby.” -„My modelki literki, piękne słówka układamy, zdania z nich budujemy,do wydawcy się uśmiechamy i książki składamy.” -„Czytanie – to sport ekstremalny.” -„Biblioteka fajna sprawa i nauka i zabawa!” -„ Czytaj książki młody przyjacielu, a poznasz bohaterów wielu” -„Czy wiecie gdzie przyjaźń się zaczyna? - Znacie to miejsce. Biblioteką się nazywa.” - „ Nie trzeba nic by biblioteka stała się Twoim przyjacielem.” -„Nasza biblioteka codziennie na dzieci i dorosłych czeka.” -„ Już nie musisz o nic pytać jeśli polubiłeś czytać.” -„W bibliotece nudy nigdy nie zaznasz, z tak wielu książek zawsze kogoś dla siebie poznasz.”